Časté otázky

K desátému výročí založení našeho futsalového klubu jsme se rozhodli nebýt již pouze klub mužský, nýbrž dát naše nabyté zkušenosti ve prospěch mládí. 

Tento krok jistě vyvolá spoustu otázek, ty naše jsme si již vzájemně zodpověděli, a ty vaše nejčastější se pokusíme zodpovědět nyní.

 1. Proč hrát futsal, když existuje fotbal?

  Zjednodušeně je futsal a fotbal to samé. Do míče se kope nohama, hrají dvě mužstva proti sobě, střílí se na bránu, kde stojí brankář, a rozhodují góly.

  V mužstvu futsalu hrají na menším hřišti však pouze čtyři hráči a brankář a mužstvo může kdykoli střídat. Také čas zápasu je kratší.

  Už jen díky tomuto je futsal rychlejší obdobou fotbalu, vyžaduje vyšší tempo od všech zúčastněných, rychlejší přihrávky, zpracování míče, větší přehled o hře a stálý pohyb všech spoluhráčů. Každý z hráčů je stále v kontaktu s hrou a je zároveň obráncem i útočníkem.

  Toto pojetí hry je atraktivnější i pro diváky, jelikož ze hry vypadávají nudné pasáže, kdy se na hřišti nic neděje. Ve futsale je pořád na co koukat.

 2. Existuje vůbec nějaká liga futsalu pro děti?

  Děti mohou hrát ligu pouze jako školskou soutěž, nic jiného zatím neexistuje.

  Orel Řečkovice však přišel s nápadem uspořádat pro všechny věkové kategorie série turnajů, kde si jednotlivé mužstva mohou poměřit síly. Na jaře se budeme hlásit do tří turnajů.

  Informace o této soutěži najdete zde: http://www.detskyfutsal.cz/turnaje/

 3. Proč hrát futsal právě u nás?

  Rozhodli jsme se, že budeme u dětí primárně rozvíjet všeobecnou motoriku a individuální futsalové dovednosti jakými jsou zejména kontakt s míčem, vedení míče, přihrávka a zpracování míče. Ve starších kategoriích poté přibude i trocha taktiky.

  Abychom dosáhli kvalitní a téměř individuální výuky těchto dovedností, budeme se snažit mít na trénincích vždy velký počet trenérů. Každý z těchto trenérů bude mít pouze malou skupinu dětí a bude se věnovat jen jim. Do přípravy budeme také zapojovat velký počet různých tréninkových pomůcek zakoupených s pomocí našich sponzorů.

 4. Děti budou trénovat a co já jako rodič, to tam budu více než hodinu stát a čekat?

  To rozhodně nemusíte, pokud bude ze strany rodičů, a to jak tatínků, tak maminek, zájem, mohou si určitou část tréninku užít se svými dětmi na hřišti při nácviku individuálních dovedností a při různých hrách. 

 5. No jo ale co když neumím do míče kopat?

  Vůbec nevadí, netrénujeme přece Vás ale vaše dítě. Trénink se bude skládat ze spousty úkonů, budeme chytat, házet, běhat, skákat, kopat, koulet. Vaše pomoc bude spíše v tom, že dítě dříve ztratí ostych, lépe se zapojí do tréninku a více si ho užije, také Vaše povzbuzování přímo ze hřiště pro něj bude velkou vzpruhou. Dítě vás bude obcházet s míčem, bude před Vámi s míčem utíkat či Vám přihrávat, prostě si s vámi užije spoustu zábavy.

 6. Mé dítě vždy chtělo chytat, bude moci do branky?

  Specializace jednotlivých hráčů bude až u vyšších věkových kategorií. 

  Futsal je specifický v tom, že i brankář je hodně často využíván jako pátý hráč v poli, musí umět kromě brankářských dovedností, perfektně střílet a přihrávat, sem tam si i pomoci kličkou. V našem týmu jsou hlavně brankáři, kteří vzešli z hráčů na hřišti, je to znát a chceme v tomto trendu pokračovat. 

 7. A kdo teda bude chytat?

  Na turnajích mladších ročníků jsme se proto rozhodli, že do branky se budou všichni hráči střídat po poločase a brankáře specialistu mít nebudeme.

  Ve vyšších ročnících budou brankáři již vybraní a budou kromě svého tréninku trénovat s dospělými brankáři na speciálních tréninkových jednotkách.

 8. Kde budete trénovat, jestli venku, co když bude pršet?

  Přednostně budeme trénovat na venkovním hřišti u školy v Jehnicích. Pokud bude nevyhovující počasí, jsme domluvení, že budeme moci využívat k tréninku místní školní tělocvičnu, tréninky tedy rozhodně nehodláme rušit, maximálně se stane, že budeme muset sloučit více kategorií dohromady, protože v hale budeme mít méně času než na hřišti venku.

 9. A to si jako máme brát do haly i na ven jiné oblečení?

  Přesně tak, zejména na jaře a na podzim budou muset mít děti připraveno teplejší oblečení na ven a lehčí oblečení do haly. Zejména boty budou muset mít dvoje, abychom do haly nenanosili písek z venkovního hřiště.

 10. Jaké vybavení mají děti na tréninky mít?

  Každý hráč od nás dostane dres se jménem a číslem, který si bude nosit na tréninky a zápasy. Dále bude třeba mít futsalovou obuv na umělou trávu (rozhodně ne klasické kopačky) a také sálovou obuv vhodnou do haly. Nezbytností jsou také chrániče holení a štulpny. 

 11. Jaké vzdělání mají vaši trenéři?

  Část našich trenérů má mnohaleté zkušenosti s prací s dětmi ve skautském oddílu v Řečkovicích.

  Momentálně všichni trenéři prošli internetovým školením fotbalového svazu, složili zkoušku a mají certifikát z této zkoušky. Informace o tomto školení je zde: https://leadercertifikat.fotbal.cz/

  Chceme se však vzdělávat i nadále. Již na podzim pravděpodobně bude vypsán kurz trenérů UEFA B, kam se vybraní trenéři vydají a pokud se jim to povede, budou mít vzdělání umožňující trénovat i naši nejvyšší futsalovou soutěž. Takto proškolení trenéři budou pořádat vzdělávací akce pro naše ostatní trenéry.

 12. Můžou hrát futsal i děvčata?

  Samozřejmě, na pohlaví nezáleží, i v brněnských mužských týmech dnes úspěšně hrají dívky.

  Pokud se sejde dost děvčat, postavíme čistě dívčí tým, jinak děvčata budou hrát v mužstvu společně s chlapci.

 13. Plánujete i nějaký projekt v létě či v zimě?

  Nemůžeme slíbit, že se vše povede připravit již tento rok, nicméně máme v hlavách letní týdenní příměstský kemp futsalu v Brně na konci letních prázdnin a zimní nekolikadenní soustředění v Bystřici nad Pernštejnem, kam každoročně jezdí náš mužský tým a kde jsme velmi spokojeni s nabídkou služeb.

vložil Panter, 18.03.17

 

Novinky

03.11.2012 - Ahoj! V akcích přibylo zimní soustředění, které proběhne stejně jako loni v Bystřici nad Pernštejnem. Tož nakupte diáře na rok 2013 a zapiště si tam termín více » Mry

zobrazit všechny ›

Nejbližší akce iCal

Soustředění

20.09. 17:15 - 22.09. - Bystřice nad Pernštejnem

Přijde: Panter, Michal, Mattoni, Fogl, Waki, Chetan
Nepřijde: --
Ignoruje: Bárt, Falco, Ježek, Kuba, Luzi, Marině, Ondra, Paja, Wadji

Zobrazit aktuální akce nebo archiv akcí.

Partneři klubu